تست عنوان
close
سایت صنعت و بازار | اخبار | تشخیص سریع HIV در مراحل اولیه بیماری
حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

تشخیص سریع HIV در مراحل اولیه بیماری

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ تعداد بازدید : ۷۹۴
تعداد رای : ۰
دانشمندان دانشگاه امپریال کالج انگلستان موفق به ساخت کیتی با استفاده از فناوری نانو شدند که می‎تواند مقادیر جزئی وجود ویروس در خون را به صورت آسان و با حساسیت بالا تشخیص دهد.
پژوهشگران موسسه امپریال روشی کارآمد و قوی جهت تشخیص بیماری HIV در اوایل ایجاد آن را کشف کردند. این روش می‎تواند برای تشخیص سایر بیماری‎ها مانند ابولا و زیکا به کار رود.

در سال‎های اخیر بیماری‎های ابولا و زیکا موجب آسیب‎های زیادی شدند و بیماری HIV نیز همچنان یک تهدید برای انسان به شمار می‎آید. این مسئله بویژه در کشورهای در حال توسعه برجسته است که در آن بیماری‎های عفونی در یک زمان طولانی تشخیص داده نمی‎شوند و موجب گسترش اپیدمی می‎شود. برای مدیریت موثر شیوع بیماری‎های عفونی تلاش‎های گسترده‎ای برای انجام آزمایش‎های تشخیص زود هنگام این بیماری‎ها صورت می‎گیرد. در حال حاظر، روش‎های تشخیص ارزان برای بیماری‎های عفونی محدودیت‎های دارند خصوصا اگر میزان عوامل ایجاد بیماری به مقدار کمی در خون وجود داشته باشند. اکنون پژوهشگران موسسه امپریال وابسته به دانشگاه کالج لندن یک ابزار تشخیصی جدید و مقرون به صرفه برای تشخیص HIV تولید کردند که قادر به تشخیص در شرایط سخت و حساس می‎باشد که تشخیص این بیماری را به صورت زودهنگام میسر می‎سازد.

در این پروژه از نانوکاتالیست پلاتین به همراه طلا از روشی مشابه برای آزمایش بارداری استفاده شده است. در مورد HIV اگر آزمایش شخص مثبت باشد ترکیبات حضور ویروس در خون به ذرات رنگی بر روی کاغذ آزمایش متصل می‎شوند که نشان دهنده عفونت به HIV است.

به گفته  سرپرست پروژه دکتر توماس ، این آزمایش تشخیصی جدید آسان و حساسترین روش بر پایه کاغذ رنگی برای شناسایی HIV در جریان ادرار تا امروز است. این فناوری مشابه روش‎های دیگر آزمایش ادراری جریان جانبی می‎باشد با این تفاوت که بسیار حساس است و می‎توان مقادیر سطح پایین ویروس HIV در خون را شناسایی و مجر به تشخیص زود هنگام این بیماری گردد.
این آزمایش به پروتئینی با نام p24 که خارج از ویروس HIV به عنوان یک شناساگر زیستی است حساس می‎باشد. برای ایجاد این تشخیص از یک مرحله تقویت سیگنال تولید شده توسط p24 تا 100 برابر، حضور ویروس با حساسیت بالاتر نسبت به استانداردهای فعلی تشخیص داده می‎شود.

ایده آینده جهت کاربرد این فناوری استفاده از یک تلفن همراه از طریق یک برنامه جهت کمک به کارکنان بهداشت برای تشخیص و سپس درمان HIV در کشورهای در حال توسعه است. همچنین می‎توان از این روش برای شناسایی و تشخیص سایر بیماری‎های عفونی استفاده نمود.

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)