حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

نانو پوشش‎های نوین و مزایای آن‎ها در صنایع دریایی، جلوگیری از خوردگی و بسیاری زمینه‎های دیگر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ تعداد بازدید : ۱۴۳۲
تعداد رای : ۰
محققان به تازگی سطوح دوگانه‎ای را با فناوری نانو توسعه داده‎اند که سطح را به‎طور هم‎زمان روغن‎گریز و آب‎گریز می‎کند.
اگر چند قطره آب را روی ماهیتابه تفلون جدید خود رها کنید، به‎طور قطع قطرات یک جا نمی‎مانند. ماهیتابه خیس نمی‎شود و قطرات شبیه پنکیک می‎شوند. اگر چند قطره روغن روی ماهیتابه بریزید می‎بینید روغن برخلاف آب بهتر روی سطح قرار می‎گیرد ضمن آنکه تاثیر کمی از خود روی سطح به‎جا می‎گذارد. محققان دانشگاه آلتو، مواد سطح جدیدی را توسعه داده‎اند که هنگام تماس با سطح، هم آب و هم روغن نمی‎توانند تاثیری از خود روی آن به‎جا بگذارند. از آن‎جایی که نیازی نیست که برای جلوگیری از خیس شدن سطح توسط هر ماده‎ای، مقداری هوا بین این سطح و ماده قرار بگیرد، بنابراین در مواجه با سطوح دیگر نیز به درستی عمل می‎کنند. 

محققان به تازگی سطوح دوگانه‎ای را با فناوری نانو توسعه داده‎اند که سطح را به‎طور هم‎زمان روغن‎گریز و آب‎گریز می‎کند. به گفته زولین تیان، محقق دارای مدرک فوق‎دکترا از دانشگاه Sun Yat-sen کشور چین، تعامل رقابتی بین سطوح روغنی و آب نقش اساسی در برنامه‎های کاربردی مختلف بازی می‎کند. این طراحی جدید می‎تواند در بسیاری موارد از خاصیت خود تمیزشوندگی گرفته تا خاصیت دفع آلودگی استفاده شود. 

سطوح دافع مایعات برای بسیاری صنایع نقش مهمی ایفا می‎کنند. به‎عنوان مثال، افزایش روغن‎گریزی زیر آب می‎تواند در جهت مبارزه با رسوبات، از جمله آلودگی‎های نفتی یا زیست محیطی (توسط ارگانیسم‎ها) مورد استفاده قرار گیرد. از سوی دیگر آب‎گریزی سطوحی که توسط روغن پوشانیده می‎شوند با کاهش رطوبت موثر کمک زیادی به کاهش خوردگی می‎کند. 

محققان دو معیار متفاوت برای طراحی این سطوح در نظر می‎گیرند. معیار پرشدن مایع و معیار ثابت ماندن حدفاصل ترکیب. معیارهای طراحی سطوح منجر به پایداری لایه های روغن گیرافتاده بدون هوا و آب  در بافت سطح می‎شود. این لایه‎های مایع قادر به دفع آب به هنگام غوطه‎وری در روغن و دفع روغن به‎هنگام غوطه وری در آب می‎باشند. 

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636      filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)