حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

ابداع پوشش حاوی نانو لوله‌های کربنی جهت استفاده در وسایل مورد استفاده در صنعت هوافضا

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۲/۰۲ تعداد بازدید : ۲۹۶
تعداد رای : ۲
محققان توانسته‌اند پوششی ابداع نمایند که در شرایط خاص مدار نزدیک زمین از وسایل محافظت کرده و مانع از آسیب‌دیدگی آن‌ها می‌شود.

شرایط محیطی موجود در فضا به‌خصوص در مدار نزدیک به زمین با شرایط موجود در زمین تفاوت‌های مهمی دارد. از جمله مهم‌ترین این تفاوت‌ها وجود اکسیژن اتمی در مدار نزدیک به زمین، نوسانات دمایی بسیار زیاد و قرارگیری در برابر تشعشعات است. علاوه بر وسایل مورد استفاده در فضا، وسایل دیگری هم‌چون آنتن‌های خورشیدی که تحت تشعشعات قرار می‌گیرند و وسایل نقلیه هوانوردی که امکان خوردگی زیاد در آن‌ها وجود دارد هم بایستی در برابر این شرایط محافظت شوند. به‌علاوه این وسایل باید وزن نسبتاً کمی داشته باشند تا کارایی آن‌ها افزایش پیدا کند. بنابراین استفاده از پوشش‌های ضخیم مشکل‌ساز است.

محققان پوششی تشکیل شده از نانو لوله‌های کربنی با ضخامت کم را ابداع کردند که این پوشش می‌تواند باعث محافظت از زیر لایه خود در شرایط خاص جو موجود در مدار نزدیک به زمین شود. این پوشش قابلیت نشر حرارتی، محافظت در برابر اکسیژن اتمی و قابلیت هدایت‌پذیری به سطوح زیرین سازه را دارد.

پوشش نانو لوله‌های کربنی شامل حداقل 10 درصد نانو لوله است که می‌تواند در نوسانات دمایی بین 180-150 درجه سانتی‌گراد از زیر لایه محافظت نماید. همچنین رسانایی الکتریکی آنΩ/square  10e1-5 است تا بتواند 0.9 تشعشعات حرارتی را تحمل کرده و زمانی که در معرض اکسیژن اتمی در مدار نزدیک به زمین قرار می‌گیرد به مدت 30 روز به‌خوبی از زیر لایه محافظت نماید.

علاوه بر این محققان توانسته‌اند با ایجاد تغییراتی در این پوشش قابلیت‌های مختلفی در محدوده رسانایی الکتریکی، تحمل تشعشعات حرارتی و تحمل نوسانات دمایی را نیز ایجاد نمایند.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)